Finansų ministerija rengia strategiją, kaip padidinti mokestines pajamas, ir bendradarbiauja su valstybėmis, kad išsiaiškintų problemas, trukdančias surinkti mokesčius. Tokio žingsnio imtasi po to, kai birželio-liepos mėn. Centras turėjo sumokėti beveik keturis kartus didesnę GST kompensaciją valstijoms.
Finansų sekretorius Hasmukh Adhia sostinėse pradėjo susitikimus su GST pareigūnais iš centrinių ir valstijų mokesčių departamentų. Šios iniciatyvos imtasi siekiant išanalizuoti problemas, turinčias įtakos GST surinkimui.
Centras sparčiai didino kas du mėnesius valstijoms mokamą GST kompensaciją.
Pagal Finansų ministerijos nustatytą tikslą, per šį fiskalinį laikotarpį kas mėnesį turi būti surenkama 1 lakh kronų rupijų, tačiau realiai kas mėnesį nepavyksta pasiekti užsibrėžto tikslo. Tik balandžio mėnesį buvo surinkta daugiau nei 1 mln. rupijų. Gegužės mėn. surinkta 94 016 rupijų, birželio mėn. – 95 610 rupijų, liepos mėn. – 96 483 rupijų, o rugpjūčio mėn. – 93 960 rupijų. Centras sutiko penkerius metus kompensuoti valstijoms dėl GST vykdymo prarastas pajamas.
Birželio ir liepos mėn. negautoms pajamoms kompensuoti valstijoms iš viso išmokėta 14 930 kronų rupijų, t. y. beveik keturis kartus daugiau nei 3 899 kronų, sumokėtų už balandžio ir gegužės mėnesius.
Pareigūnas PTI teigė: „Turi būti parengta strategija, kaip padidinti GST pajamas. Kiekvieną mėnesį kiekvienai valstijai mokėtinos kompensacijos suma skiriasi ir nėra nustatyto modelio“. Pareigūnas pridūrė, kad vienoje iš valstijų dėl teismo sprendimo susidarė didžiulės PVM išlaidos. Taigi kiekvienoje valstijoje kompensacijos padidėjimo priežastis yra skirtinga.
Valstybės negautos pajamos apskaičiuojamos remiantis skirtumu tarp valstijos faktinių realizacijos pajamų pagal GST režimą ir mokestinių pajamų, kurias ji būtų gavusi pagal senąjį netiesioginių mokesčių režimą, įvertinus 14 proc. padidėjimą, palyginti su baziniais 2015-2016 metais.
Pasak finansų ministro Arūno Džaitlio (Arun Jaitley), kiekvienos valstijos pajamų atotrūkis mažėja nuo liepos mėnesio, o vidutinis visų valstijų pajamų atotrūkis praėjusiais finansiniais metais buvo užfiksuotas apie 17 proc. Pagal GST prabangos, demeritinėms ir nuodėmingoms prekėms taikomas mokestis, viršijantis aukščiausią 28 proc. mokesčio tarifą, o pelnas naudojamas kompensuoti valstijų negautas pajamas. Vidutiniškai kiekvieną mėnesį iš šio mokesčio surenkama beveik 8 000 rupijų.
Valstijų derybos
Keturiose valstijose jau pradėtos diskusijos dėl pajamų didinimo. Tai Pandžabas, Himačal Pradešas ir Džamu ir Kašmyras. Kitą mėnesį ji dar bus vykdoma Bihare ir Utarakhande.
Pareigūnai sakė, kad vienas iš svarstomų būdų – apsvarstyti galimybę padidinti kovos su mokesčių vengimu priemones, daugiausia dėmesio skiriant 30 mokesčių mokėtojų.